Naše moto:  Do školy s chutí a bez obav
 

Výuka angličtiny v naší škole

Výuka angličtiny jako hlavního cizího jazyka patří v současné době mezi stěžejní předměty na základních školách a na naší škole má dlouholetou tradici, s výukou se začalo na začátku 90. let. Již tehdy jsme se snažili nabídnout našim žákům kvalitní jazykové učebnice, které by je zaujaly a motivovaly ke studiu. Letos to tedy bude téměř 25 let co jsme na naší škole začali používat Projecty, jazykové učebnice britského nakladatelství Oxford University Press. Ve snaze nabízet žákům stále něco nového jsme obměnili už tři edice.
V roce 2011 byla zahájena výuka angličtiny jako povinného předmětu v prvních třídách a byl sestaven ucelený školní vzdělávací program od 1. do 9. ročníku, který žáky vede až na úroveň B1 Evropského jazykového rámce. Od prvního ročníku je kladen důraz na rozvoj komunikativních schopností.
O tom jak čas běží svědčí skutečnost, že mnozí rodiče našich současných žáků, jsou našimi bývalými žáky, kteří začínali na naší škole s první edicí Projectu. V současné době disponujeme interaktivními učebnicemi a žáci si mohou doma hravou formou procvičovat angličtinu pomocí CD-ROMů, jež jsou součástí jejich pracovních sešitů.

Školní úspěchy
Se vstupem do nového tisíciletí jsme se také začali pravidelně zúčastňovat olympiád v anglickém jazyce a bylo překvapením, že žáci z malé školy ve Štětí začali obsazovat přední místa. Největšího úspěchu dosáhl Michal Háblt, který se dostal až do celostátního kola a velice pěkných umístění dosahovala i Katka Němečková. Překvapením bylo i umístění Haničky Potomové, tehdy žačky pátého ročníku, která si olympiádu zkusila jen cvičně, protože pro ni nebyla otevřená její kategorie a umístila se na třetím místě mezi žáky 6. a 7. tříd.

Výukové pobyty v Anglii
Nadšení našich žáků a jejich výsledky nás vedly k tomu, že jsme se rozhodli pro čin v té době nevídaný. Vyrazit se žáky základní školy na výukový pobyt do Velké Británie. Zájem byl neočekávaný. Jelikož jsme byli první školou v širokém okolí, která měla odvahu vyrazit za britský kanál, hlásily se nám žáci nejen ze všech štětských škol, ale i z Roudnice. Byl pro nás vypraven celý autobus a tím začala naše putování do staré dobré Anglie.
Od té doby jsme uskutečnili celkem tři školní zájezdy: do Swanage, Oxfordu a Worthingu. Všechny byly zaměřené na výuku angličtiny a na poznávání zajímavých míst. Na závěr každého kurzu se našim žákům dostalo ústního ohodnocení jejich úrovně angličtiny a každý z nich obdržel certifikát.

Swanage, Oxforg, Worthing
Vybrat první zájezd bylo nejobtížnější, protože jsme stáli před otázkou KAM? Vyhrálo jižní pobřeží s populárními  bílými křídovými útesy. Žáci byli ubytovaní na studentských kolejích s bohatým večerním programem, stravovali se ve studentské menze, měli tady možnost poznat rozdíl mezi jídelníčkem naší a tamní školní jídelny. Zájezd do Oxfordu byl na nabíledni. Museli jsme přece poznat město, kde vznikaly naše učebnice angličtiny. Ve Worthingu nás zase doprovázelo typicky anglické počasí, vítr, déšť a chlad.
Všechny zájezdy se vydařily, ale přeci jen, co je první a nové je vždy nejlepší a proto také Swanage zůstane navždy srdcovou záležitostí nejen našich žáků, ale i nás vyučujících.

Po delší odmlce jsme se rozhodli uspořádat další, již čtvrtý zájezd, tentokrát do Skotska, ale pro malý zájem ze strany žáků a rodičů se bohužel neuskuteční. Hlavním důvodem je finanční stránka, protože cena školních zájezdů za to dobu výrazně vzrostla.

Děkujeme všem žákům, kteří se snaží komunikovat v cizím jazyce a pečlivě se na naše hodiny připravují. Věříme, že jim budeme opět moci nabídnout zájezd do Velké Británie, za pro ně přijatelné ceny, aby měli možnost si ověřit v praxi co se naučili a prožít si atmosféru, která je tak odlišná od kontinentální Evropy.
Přejeme všem hodně úspěchů ve zdolávání jazyka anglického a těšíme se na další společné zážitky.

Za náš doprovodný tým M. Nováková, M. Dvořáková, S. Honcová

 

Šestého dubna se 31 žáků naší školy vypraví na již čtvrtý poznávací zájezd do Velké Británie. Jak lépe motivovat děti ke studiu cizího jazyka, než pobytem v přirozeném prostředí?

 

Ve středu 6. dubna v odpoledních hodinách vyrazili naši školáci na zájezd do Londýna. Budeme vám přinášet krátké "telegrafické" zprávy o jejich putování, které dostáváme sms zprávami od paní učitelky Marušky Novákové.

  1. zpráva (7. 4. brzy ráno)  Čtvrtek 6:30, čekáme na vjezd do tunelu. Všechno v pohodě. Děti jsou hodné. Ale spát v autobuse je pošušňáníčko. Největší zážitek jsou záchodky v Německu se samočisticím prkýnkem. Teplota se pohybovala mezi 12 a 5 stupni. V Německu nás zastihla průtrž mračen. Nikomu po cestě nebylo špatně. Začíná svítat. Ozveme se z Londýna. Zatím s úsměvem, který nám snad vydrží do neděle.
  2. 2. zpráva (7. 4. 9:30) Je 9:30, jsme v Londýně. Vyrážíme na prohlídku. Děti jsme si rozdělili do skupinek, abychom je měli pod kontrolou. Teplota je 10 stupňů. Londýn nás vítá jasným počasím. Metrem se přesuneme do centra. Čeká nás první setkání s proslulým London Eye. Všechny děti vypadají nedočkavě. :-)
  3. 3. zpráva (7. 4. 17:00) Právě stojíme před Madame Tussaud´s. Máme "štěstí". Jen jsme vylezli z autobusu, začalo s přestávkami poprchávat. Teď jdeme do muzea a krásně svítí sluníčko a je teploučko. Dneska máme za sebou docela náročný den. Začali jsme putováním po Stratfordu, olympijském středisku. Tam jsme opustili autobus, a od té doby jezdíme po Londýně metrem. Všechny děti jsou skvělé. Drží se pohromadě a navzájem si pomáhají a hlídají se. Mají za sebou i první nákupy v rychlém občerstvení. Je zajímavé sledovat, jak zjišťují, že bez angličtiny to vážně nepůjde... 
  4. 4. zpráva (8. 4. 6:15) Začíná nový den. Jsme ubytováni v rezidenční čtvrti, takže žádná rušná doprava. Venku krásně zpívají ptáčkové. Doufám, že vstávají i děti, protože už na půl osmou máme sraz u autobusu.  Zdraví 3 M a 31 zlatíček
  5. zpráva (8. 4. - pokračování) Včerejšek byl hodně náročný. U voskových figurín jsme vydrželi až do půl sedmé. Bylo tam tolik věcí k vidění. Kromě prohlídky figurín jsme si užili také projížďku ve starém taxíku historií Londýna. Ti odvážnější z nás dokonce prošli komnatu hrůzy. A na závěr něco nevídaného. Super heroes nás vtáhli do 3D záchrany Londýna. Usadili jsme se se do pohodlných křesel, které se v průběhu filmu změnily ve vlny a dostávaly jsme žďuchance do zad. Ze stropu na nás tryskala sprška a Spiderman kolem nás spřádal pavoučí sítě. Naše výkřiky radosti i úleků doprovázely celý film. Davem lidí jsme se protlačili k podzemce a ve špičce opět vzorně dorazili k autobusu. No a potom to přišlo: náš strach z rozdělení do rodin... Všichni dostali mé telefonní číslo, aby mi okamžitě volali, kdyby se objevil nějaký problém. Když mi do půlnoci nepřišla žádná sms, tak jsme všechny tři kolem jedné "klidně" usnuly. Hlavou se mi honilo: snad to tam děcka všechno zvládla, snad jim chutnalo jídlo, snad..., snad... Seděli jsme v autobuse a ještě dopilovávali to, co jsme si procvičovali ve škole. Jak se přivítat, jak se zeptat, jak se nastaví sprcha a taky "proboha" jak se zeptám, jak se splachuje záchod a jak mám říct, že mám pro ně dáreček, aby to nevypadalo nezdvořile. To všechno se dětem honilo hlavou, ale zvládly to. :-) Trošinku jsem vás musela napínat tou retrospektivou, tak teď budu pokračovat o dnešním ránu. Neumíte si představit ten nádherný pocit, když děti s nadšením vyprávěly o "svých" rodinách. Jak to tam vypadá, co měly k večeři, co k snídani. Nebyly žádné stížnosti, jen nadšení. Určitě jste slyšeli až ve Štětí, jak nám spadl kámen ze srdce. Zatím se s vámi loučíme, protože se blížíme k hradu Winsdor, kde britská královna tráví víkendy. Podíváme se do míst, kde královská rodina jídá a kde si hrají děti. Odpoledne už se budeme kochat křídovými útesy na jižním pobřeží Atlantiku.
  6. 5. zpráva (8. 4. 13:55) Jsme na dálnici A23, směr Brighton. Opět chvilka volna, tak píši pár řádků. Musím za nás všechny prohlásit, že máme pocit nejklidnějšího zájezdu do Velké Británie. Děti jsou spokojené a klidné. Z rodin nepřišly žádné stížnosti. Jsme v půlce pobytu, tak věřím, že tento stav setrvá. Je škoda, že počasí není teplejší. Teď většina dětí spinká a nebo odpočívá. Za chvíli budeme v Brightonu. Procházka po pobřeží a po městě. Nákupy suvenýrů, nebo něčeho pěkného a večer, poslední noc a rozloučení s našimi náhradními rodinami. Už nás vítají palmy a jižní pobřeží. Vystupujeme. Zítra nás čeká opět Londýn. Vyhlídka, korunovační klenoty, projížďka po Tmeži a nultý poledník. Opět spousta zážitků. Tak se mějte, zase zítra...
  7. 6. zpráva (9. 4. 9:00) Tak je tu chvíle odjezdu. Oko nezůstalo suché. Jak byly děti vyděšené, že nechtějí do rodin, tak teď byly smutné, že nechtějí od rodin. Fotografování, loučení a vzájemné See you again. Je to výzva pro nás dospělé. Děti byly nadšené pohodou a klidem, který vládl v rodinách. Žádný shon a křik. Spokojenost dětí je v Británii nade vše. Přála bych všem rodičům i kolegům vidět, jak byly všechny děti dojaté tím přáteslkým přístupem. Moc děkujeme za tuto zkušenost. kterou jsme mohli jako škola našim žákům nabídnout.
  8. 7. zpráva (9. 4. 20:35) Tak naši milí rodičové a pane řediteli, jásejte. Máme za sebou poslední den našeho výletu. Všichni sedíme pěkně v autobuse, opět jsme to zvládli. SUPER. Špičku v metru i procházku přelidněným Londýnem. Už opravdu profíci. Víme, kdy vystoupit, kde si označit lístek, kde stát na eskalátorech. Dneska jsme viděli londýnské perly, ale to už nechám na dětech, aby vám o tom vyprávěly samy. Důležité je, že jsou všichni OK. Na 21. hodinu bychom měli být v Doveru. A kdy doma? To vám ještě upřesníme, někdy kolem poledne. Zdraví vás a těší se na vás vaši světoběžníci.